Regler kring produkter med dubbla användningsområden (PDA) efter Brexit

Profilbild
David Börjesson
VD & verksamhetskonsult

Efter Storbritanniens utträde ur EU den 1 februari 2020 löpte en övergångsperiod med oförändrade förhållanden gällande utförsel av krigsmateriel och export av produkter med dubbla användningsområden (PDA). Denna övergångsperiod upphörde den 31 december 2020. Från och med den 1 januari 2021 gäller inte längre EU-rätten för Storbritannien.

Storbritannien och EU signerade den 30 december 2020 ett handels- och samarbetsavtal1 som reglerar parternas framtida relation. Avtalet tillämpas från och med den 1 januari 2020. Avtalet påverkar inte relevanta exportkontrollregelverk avseende utförsel av krigsmateriel eller export av PDA. Avtalet omfattar inte heller området internationella sanktioner.

Nedan finns information om vad som, efter brexit, gäller för utförsel av krigsmateriel samt för export av PDA och av civila skjutvapen. Utöver detta finns information om hur Storbritannien avser att förhålla sig till utförsel av krigsmateriel och export av PDA till Sverige samt till sanktionsregimer beslutade av EU.

Ta del av informationen här

Informationen kommer från Inspektionen för Strategiska produkter.

För mer information, kontakta Altea AB.

Vi är Altea

Altea AB är ett konsultföretag som arbetar med internationella standarder, bland annat ISO 14001, 9001, 27001 och 45001.
Vi har även tagit fram den internationellt erkända och varumärkesskyddade metoden Hackeforsmodellen.

Vi kombinerar expertkunskap med smarta digitala lösningar för att hjälpa er växa, förbättras och ligga steget före i att nå mål och uppfylla krav. 

Namn är obligatoriskt
Efternamn är obligatoriskt
Företag är obligatoriskt
Vänligen ange ett meddelande