Redovisningen har förbättrats inom taxibranschen

Okategoriserade
Profilbild
David Börjesson
VD & verksamhetskonsult

Den redovisade omsättningen inom taxibranschen har ökat sedan kravet på redovisningscentraler infördes. En annan effekt är att Skatteverket har fått större möjlighet till kontroll av branschen. Det framgår av en rapport från Skatteverkets analysenhet.

Den 1 januari 2017 trädde lagen om redovisningscentraler för taxitrafik i kraft. Lagen innebär att den som har ett taxitillstånd måste föra över taxameteruppgifter, trådlöst och digitalt, till en redovisningscentral. Lagen har ökat möjligheten för en mer likvärdig kontroll då Skatteverket kan hämta in taxameteruppgifter för alla taxiföretag, inklusive de som inte är anslutna till någon beställningscentral.

Resultatet av Skatteverkets analys visar en ökning av redovisad omsättning både per taxiföretag och totalt inom branschen. Omsättningen ökade inom hela branschen med cirka 6,3 miljarder kronor för perioden mellan 2017 och 2019 till följd av införandet av redovisningscentraler.

Skatteverket kommer att fortsätta arbeta för att de regler som finns följs i ökad utsträckning och för att förbättra kvaliteten på de uppgifter som skickas från redovisningscentralerna. Skatteverket kommer även att medverka och lämna förslag för att komplettera regelverket eftersom det finns risk för uppkomst av nya sätt att kringgå reglerna.

Informationen kommer från Skatteverket.

För mer information, kontakta Altea AB.

Vi är Altea

Altea AB är ett konsultföretag som arbetar med internationella standarder, bland annat ISO 14001, 9001, 27001 och 45001.
Vi har även tagit fram den internationellt erkända och varumärkesskyddade metoden Hackeforsmodellen.

Vi kombinerar expertkunskap med smarta digitala lösningar för att hjälpa er växa, förbättras och ligga steget före i att nå mål och uppfylla krav. 

Namn är obligatoriskt
Efternamn är obligatoriskt
Företag är obligatoriskt
Vänligen ange ett meddelande