Olagliga bekämpningsmedel säljs via dropshipping

Profilbild
David Börjesson
VD & verksamhetskonsult

Kemikalieinspektionens granskning av e-handeln visar omfattande brister i försäljningen av bekämpningsmedel. Hos 35 granskade nätbutiker identifierades totalt 140 olagliga produkter, bland annat rått- och insektsmedel.

Olagliga produkter förekom på samtliga plattformar, men problemen var särskilt utbredda bland företag som använder affärsmodellen dropshipping. Minst 58 procent av de granskade produkterna bedöms ha sålts via denna modell.

Dropshipping innebär att butiken saknar eget lager och att varorna skickas direkt från en extern leverantör, ofta utanför EU. För konsumenten framstår butiken som en vanlig webbutik, samtidigt som det sällan framgår vem som faktiskt ansvarar för produkten.

Bristande information och otillåtna produkter
Flera av de granskade produkterna saknade information på svenska, vilket innebär att konsumenter inte får tillräcklig vägledning för säker användning. Många produkter var dessutom godkända i andra länder men saknade godkännande för den svenska marknaden, vilket gör dem olagliga att sälja eller använda i Sverige.

Granskningen genomfördes under 2024 och omfattade bekämpningsmedel riktade till konsumenter, såsom insektsmedel, rått- och musmedel samt olika typer av avskräckande produkter.

Åtgärder efter granskningen
Efter tillsynen stoppades försäljningen av de olagliga produkterna hos 33 av de 35 granskade aktörerna. I de fall där ansvarig aktör finns i Sverige gör Kemikalieinspektionen en polisanmälan om misstänkt brott.

Granskningen i siffror

  • 35 e-handelsaktörer granskades
  • 140 olagliga produkter hittades
  • Minst 58 procent av produkterna bedöms ha sålts via dropshipping
  • Försäljningen stoppades hos 33 aktörer.

Här finner Ni mer information.

Informationen kommer från Kemikalieinspektionen.

För frågor eller information, kontakta Altea AB.

Vi är Altea

Altea AB är ett konsultföretag som arbetar med internationella standarder, bland annat ISO 14001, 9001, 27001 och 45001.
Vi har även tagit fram den internationellt erkända och varumärkesskyddade metoden Hackeforsmodellen.

Vi kombinerar expertkunskap med smarta digitala lösningar för att hjälpa er växa, förbättras och ligga steget före i att nå mål och uppfylla krav. 

Namn är obligatoriskt
Efternamn är obligatoriskt
Företag är obligatoriskt
Vänligen ange ett meddelande