Miljömål – december 2023

Profilbild
David Börjesson
VD & verksamhetskonsult

Nedan finner Ni ett urval av de miljömål som avgjordes under december 2023. Ni finner domarna i fulltext genom att trycka på domsnumret i respektive rubrik.

Mål: M 8689-23
Mark- och miljööverdomstolen har bedömt att en miljönämnd haft fog för att förelägga en person att avlägsna och omhänderta avfall på en fastighet och att föreläggandet uppfyller kravet på proportionalitet.

Mål: M 1579-23
MÖD har bedömt att bolagets ridlektioner intill klagandens uteplats medför en olägenhet enligt 9 kap. 3 § miljöbalken i form av buller och att det utgör en rimlig åtgärd att ljudsystem används mellan ridlärare och elever under en viss period om året.

Mål: M 13251-22
En organisatör av en gränsöverskridande avfallstransport har inte fyllt i det medföljande informationsdokumentet korrekt. Detta då uppgiften i dokumentet om andre transportör inte återspeglat de verkliga förhållandena. MÖD har bedömt att det funnits förutsättningar att, med stöd av 11 kap. 5 § förordningen (2012:259) om miljösanktionsavgifter, ta ut en miljösanktionsavgift med anledning av överträdelsen. MÖD har också uttalat att det varit fel av MMD att avgöra målet utan att ha tillgång till alla relevanta handlingar hos underinstansen, men detta fel har avhjälpts under handläggningen i MÖD.

Mål: M 8343-22
MÖD har funnit att det har varit motiverat av en kommunal nämnd att förelägga en bostadsrättsförening om grundlig utredning avseende skadedjur, markfukt och ventilation.

Informationen kommer från Mark- och miljööverdomstolen.

För frågor eller information, kontakta Altea AB.

Vi är Altea

Altea AB är ett konsultföretag som arbetar med internationella standarder, bland annat ISO 14001, 9001, 27001 och 45001.
Vi har även tagit fram den internationellt erkända och varumärkesskyddade metoden Hackeforsmodellen.

Vi kombinerar expertkunskap med smarta digitala lösningar för att hjälpa er växa, förbättras och ligga steget före i att nå mål och uppfylla krav. 

Namn är obligatoriskt
Efternamn är obligatoriskt
Företag är obligatoriskt
Vänligen ange ett meddelande