Glad sommar från Altea! ☀️

Okategoriserade
Profilbild
David Börjesson
VD & verksamhetskonsult

Vad passar inte bättre under en sommar som för de flesta kommer innebära ”hemester” att besöka vår underbara svenska natur? Naturvårdsverket tipsar om saker att tänka på när vi är ute i naturen.

  1. Hitta nya smultronställen. Det finns många fina platser i naturen. Passa gärna på att utforska nya områden med lägre besökstryck nu när det är många ute. Tips finns på länsstyrelsens webbplats.

  2. Är det möjligt att lämna bilen hemma? Kanske kan du cykla, gå eller använda dig av kollektivtrafik för att ta dig till naturområdet. Då slipper du parkeringskaoset. 

  3. Välj en bra tid. Kolla upp området du ska besöka i förväg, till exempel via kommunen eller länsstyrelsen, och försök undvika tillfällen när besökstrycket är stort. 

  4. Låt hunden följa med ut. Ha den gärna kopplad. Det är framför allt viktigt under perioden mars–augusti när djuren får ungar. Då får hunden inte springa lös där det finns vilt.

Fler råd finns på Naturvårdsverkets hemsida.

Från vecka 29 till och med vecka 31 håller vi semesterstängt men är tillbaka igen till vecka 32. Behöver ni vår hjälp i höst med att genomföra kundundersökning, kemikalieriskbedömning, ombyggnad av era processer till Flow, eller något annat? Hör i så fall gärna av er till oss nu så att vi kan planera in det så snart som möjligt efter semestern. 

Vi önskar er alla en riktigt skön och avkopplande sommar!

//David, Lasse, Malin, Karin, Anders, Henrik, Kurt & Berit

Vi är Altea

Altea AB är ett konsultföretag som arbetar med internationella standarder, bland annat ISO 14001, 9001, 27001 och 45001.
Vi har även tagit fram den internationellt erkända och varumärkesskyddade metoden Hackeforsmodellen.

Vi kombinerar expertkunskap med smarta digitala lösningar för att hjälpa er växa, förbättras och ligga steget före i att nå mål och uppfylla krav. 

Namn är obligatoriskt
Efternamn är obligatoriskt
Företag är obligatoriskt
Vänligen ange ett meddelande