Elbesiktning i samband med husköp
Varje år brinner cirka 1 000 svenska hem på grund av elrelaterade fel enligt Elektriska Nämnden. Elsäkerhetsverket uppmanar till att göra en elbesiktning innan man köper nytt hus, för det är vid ägarbyten de flesta felaktiga elinstallationerna upptäcks.
Idag finns det inget krav på att elinstallationer i privatbostäder ska kontrolleras och det är vanligt att elbesiktningar i samband med husköp utelämnas.
Dolda fel
Om en elbesiktning inte genomförts och det efter ett en tid visar sig finnas en brist i elinstallationen så är det inte självklart att detta kan räknas som ett dolt fel. För att köparen ska kunna åberopa ett dolt fel, vilket innebär att ansvaret hamnar på säljaren, så ska det kunna uteslutas att felet inte hade upptäckts vid en, i det här fallet, elbesiktning.
Säljarens marknad och ditt ansvar
Att elbesiktningar inte görs kan också handla om att tiden inte räcker till. Säljaren är angelägen om att få sitt hus sålt och finns det flera intresserade så är det snabba beslut som gäller. Men det kan också finnas en oro för att just fel i elinstallationen upptäcks, från säljarens sida. En husaffär är för många det största köpet man gör i sitt liv och att då är det ett vågat beslut att inte göra en elbesiktning. För det är du som äger ett hus som har innehavaransvaret för en elanläggning. Med innehavaransvaret menas att du ska se till att fasta elinstallationer, och produkter som ansluts till den, är korrekta och inte utgör någon risk för skada på människa eller egendom.
Elbesiktning kan rädda liv
Det ligger många elrelaterade brister bakom ett tusental husbränder varje år. Detta är inte enbart en ekonomisk förlust utan också en stor risk för människoliv, genom att göra en elbesiktning kan man minska risken avsevärt. Förra året såldes 51 431 småhus för permanent boende enligt Statistiska Centralbyrån (SCB) och enligt Jan Berggren vid Elektriska Nämnden är antalet besiktningar som gjordes i samband med privata bostadsköp marginellt.
Danmarks lösning på problemet
I Danmark kräver försäkringsbolagen, sedan maj 2012, elbesiktning i samband med varje husköp. Enligt branschorganisationen Tekniq i Danmark upptäcktes inte mindre än 95 000 felaktiga installationer bara under de två första månaderna. Av dessa ansågs 5 procent vara så allvarliga att de utgjorde en omedelbar risk för skada eller brand.
I Danmark gjordes under 2013 totalt 52 473 elbesiktningar. Av dessa visade sig 93 procent ha fel och brister i någon grad.
Informationen kommer från Elsäkerhetsverket.
Vid frågor eller för mer information, kontakta Altea AB.