Att vänta med sanering av PFAS blir kostsamt
En ny studie visar att tidiga insatser är mer kostnadseffektiva jämfört med att skjuta dem på framtiden. För att skydda grund- och ytvattentäkter bör därför spridningen från PFAS-förorenade områden begränsas så tidigt som möjligt.
Runt om i Sverige pågår ett inventeringsarbete för att identifiera var PFAS-förorenade platser finns. Trots att det finns kunskap om många platser där PFAS-föroreningar förekommer går åtgärdsarbetet trögt framåt. Det beror på att åtgärder för att minska spridningen innebär betydande kostnader i närtid medan de positiva effekterna inte alltid märks omedelbart, utan kanske först tiotals år senare.
Naturvårdsverkets bedömningar bygger på nya studier över spridning och kostnader och nyttor för olika PFAS-åtgärder som Statens geotekniska institut (SGI) och Chalmers tekniska högskola har genomfört.
Naturvårdsverket anser att framtida nyttor väger tungt eftersom PFAS är mycket långlivade ämnen som ger upphov till miljö- och hälsoskador under mycket lång tid, i kombination med att rening och spridningsbegränsande åtgärder kommer att behövas under en lång tid.
Här finner Ni mer information.
Informationen kommer från Naturvårdsverket.
För frågor eller information, kontakta Altea AB.