Grönt avdrag för batterier
Skatteverket har publicerat ett nytt ställningstagande gällande skattereduktion för installation av batterier. Nytt är att batterier som helt eller delvis används för att lagra egenproducerad el ger rätt till skattereduktion även om batteriet delvis används för stödtjänster eller elprisarbitrage. Tidigare nekades skattereduktion om batteriet också användes till stödtjänster och- eller elprisarbitrage.
Skatterättsnämnden har prövat om skattereduktion för installation av grön teknik kan medges för batterier som förutom att användas till att lagra egenproducerad el även används för stödtjänster och kommit fram till att skattereduktion kan medges. I enlighet med nämndens beslut medger därmed Skatteverket skattereduktion för batterier även om de delvis används för stödtjänster eller elprisarbitrage.
Lagstiftarens avsikt med skattereduktionen för grön teknik är att bidra till ökad produktion av förnybar el och minska beroendet av fossilbaserad elproduktion. Skattereduktionen ska stimulera hushållens installation av bland annat solceller och även möjliggöra för hushållen att lagra den egenproducerade elen för att kunna tillgodose det egna elbehovet vid ett annat tillfälle.
Här finner Ni Skatteverkets nya ställningstagande.
Informationen kommer från Skatteverket.
För frågor eller information, kontakta Altea AB.